Motorniczy - praca i zarobki

 

Chcesz dowiedzieć się jakie warunki należy spełniać, by zostać motorniczym? Interesują Cię nie tylko warunki pracy, ale także potencjalne zarobki? Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat pracy na tym stanowisku. 

Motorniczymi zostają zazwyczaj mężczyźni, co nie oznacza jednak, że ten zawód nie jest dozwolony dla kobiet. Dla motorniczego najważniejsze jest opanowanie, bo prowadzenie pojazdu nie zawsze jest miłe i przyjemne. Należy więc posiadać cechy, które mogą zapewnić opanowanie i spokój. Motorniczy odpowiada za osoby, które przewozi, musi być więc także bardzo odpowiedzialny i świadomy ważnej roli jaką pełni. Powinien po prostu lubić swoją pracę.

Obowiązkowy kurs na motorniczego może przejść jedynie osoba, która cechuje się dobrym zdrowiem fizycznym, ale także psychicznym. Należy wykonać więc niezbędne badania lekarskie. Motorniczy musi mieć powyżej 20 lat i posiadać prawo jazdy inne niż na tramwaj. Zarobki motorniczego osiągają około 3100złotych, ale ważne jest także przepracowanie dodatkowych godzin i ogólna ilość dyżurów. Jak widać zarobki w tym zawodzie wcale nie są niskie, ale jest to bardzo odpowiedzialna praca. 

Należy pamiętać, że praca motorniczego jest żmudna i może być nudna, więc należy być na to przygotowanym. Charakteryzuje się także wysokim poziomem stresu. Motorniczy powinien być nie tylko odpowiedzialny, ale także punktualny. Praca motorniczego budzi także bardzo skrajne emocje. Jest w porządku jeśli pojazd pojawia się na przystanku na czas, ale niestety pojawia się wiele negatywnych reakcji jeśli tak nie jest. By zostać motorniczym należy być więc nie tylko odpowiedzialnym i punktualnym, ale także odpornym na negatywne reakcje podróżujących. 

Motorniczy oprócz prowadzenia tramwaju ma za zadanie także dbanie o sam pojazd, jego czystość i wygląd. Jak widać ta praca polega nie tylko na prowadzeniu pojazdu. Problemem w tej pracy może być także fakt jej zmianowości. Motorniczy bardzo często zaczynają i kończą pracę o nietypowych godzinach np. o 3 nad ranem lub o północy. Kandydat na motorniczego musi być także świadomy tej niewygody. Jak widać praca motorniczego ma swoje plusy i minusy. Do plusów zdecydowanie należą wysokie zarobki.