Zawód taksówkarza

Wokół zawodu taksówkarza istnieje wiele legend. Jedni twierdzą, że jest to bardzo dochodowy interes, a dla innych to bardzo ciężkie zajęcie, które wymaga wielu poświęceń.

Żeby zostać taksówkarzem należy skończyć kurs z topografii terenu na którym będzie się jeździć i posiadać samochód, który spełnia określone wymagania. Poza tym należy także:
mieć minimum 21 lat,
posiadać prawo jazdy kategorii B,
mieć odpowiednie zaświadczenia lekarskie,
być zdrowym psychicznie,
ukończyć szkolenie z transportu drogowego,
być niekaranym.

Po złożeniu odpowiednich zaświadczeń kandydaci podchodzą do egzaminu, który sprawdza ich wiedzę na temat topografii terenu, miejscowego prawa, znajomość prawa pracy i przepisów BHP, a także przepisów o transporcie i ruchu drogowym.

Po zdaniu wszystkich egzaminów i spełnianiu wszystkich warunków kierowca otrzymuje licencję, za którą musi oczywiście zapłacić. Po spełnieniu powyższych warunków kierowca zakupuje taksometr, okleja samochód, kupuje koguta i kasę fiskalną i dopiero wtedy jest gotowy do pracy. Do wyboru taksówkarze mają pracę w korporacjach lub na własny rachunek. W większych miastach bardziej opłaca się to pierwsze, bo korporacje mają wyłączność na wiele miejsc takich jak przystanki, lotniska itp.  Od tego gdzie i dla kogo pracuje taksówkarz zależą oczywiście jego zarobki. Mogą się one bardzo różnić, w zależności od tego czy taksówkarz pracuje dla korporacji czy na własną rękę.  Praca taksówkarza może być bardzo ciekawa, zwłaszcza kiedy poznaje interesujących ludzi i jeździ w ciekawe miejsca. Jednak częściej jest ona po prostu bardzo stresująca, zwłaszcza gdy kierowca pracuje na własny rachunek i ma ograniczone pole działania. Taksówkarze nie są lubianą grupą społeczną i sami są tego świadomi. Osoby korzystające z taksówek sporadycznie skarżą się na wysokie ceny, niewygodę czy niesympatycznych kierowców.

Jeśli chcesz zostać taksówkarzem musisz mieć świadomość tego wszystkiego. Ta praca może być naprawdę stresująca i nieprzyjemna, zwłaszcza gdy trafia się na niesympatycznych klientów, którzy chcą zapłacić jak najmniej. Jak widać do tej pracy trzeba mieć sporą tolerancję na ludzkie przywary i duży stres.