Dyspozytor pogotowia - praca i zarobki

Dyspozytor ratunkowy to bardzo ważna jednostka w systemie powiadamiania ratunkowego. Oczywiście jeśli ich praca wychodzi dobrze są chwaleni, gorzej jednak jeśli coś im nie wyjdzie. Tak zdarza się w każdej pracy, ale dyspozytor pogotowia to zawód, który jest bardzo dedykowany społeczeństwu i to jemu ma służyć. Dlatego często spotyka się z niechęcią, a nawet wyśmianiem.

W zawodzie dyspozytora pogotowia o wiele ważniejsze niż wiedza czy nabyte umiejętności są wrodzone cechy. Najważniejsze jest zachowanie zimnej krwi w stresujących sytuacjach, bo właśnie z takimi ma na co dzień do czynienia. Ludzie wzywają karetkę, kiedy ich życie jest w niebezpieczeństwie, dlatego tak ważne jest opanowanie i umiejętność panowania nad stresem.

Często na pogotowie dzwonią osoby w szoku, a rolą dyspozytora jest jak najszybsze przeprowadzenie wywiadu i uzyskanie niezbędnych informacji. Dyspozytorem pogotowia może zostać osoba wykwalifikowana, zazwyczaj ratownik medyczny lub pielęgniarka z przynajmniej pięcioletnim doświadczeniem pracy w karetce pogotowia. Zarobki dyspozytora zależne są od ilości przepracowanych godzin i odbytych dyżurów. O wiele więcej niż na etacie zarabia się w tym zawodzie pracując na kontrakcie. Średnią sumą za przepracowaną godzinę pracy są 23 złote.

By zostać dyspozytorem pogotowia należy być przygotowanym na pracę zmianową i związane z nią niewygody. Dyspozytor pracuje zazwyczaj po 12 godzin lub nawet 24 godziny, bardzo często w godzinach nocnych. W pracy dyspozytora oprócz szybkiego uzyskiwania potrzebnych informacji, ważne jest także udzielanie pierwszych wskazówek związanych z pierwszą pomocą. Stąd niezbędne jest odpowiednie przeszkolenie. Wszystkie informacje uzyskane podczas wywiadu wpisuje do komputera z którego automatycznie są one przekazywane najbliżej położonej karetce pogotowia, która jest w stanie udzielić pomocy poszkodowanym.  Niestety minusem pracy jako dyspozytor są niewielkie możliwości rozwoju. Jest to jednak praca bardzo różnorodna, ciężko w niej o monotonię. Dyspozytor pogotowia musi być gotowy na pracę pod presją czasu, stresującą i bardzo odpowiedzialną.